Krzesło obrotowe do biura – co powinno mieć?

Krzesło obrotowe do biura – co powinno mieć?

Lip 19, 2020 by Paweł

Praca w biurze wymaga siedzenia w miejscu przez wiele godzin, dlatego jednym z najważniejszych mebli jest tutaj krzesło. Powinno ono być przede wszystkim ergonomiczne, czyli idealnie dostosowane do wzrostu, wagi oraz potrzeb konkretnego użytkownika. W przypadku wykonywania różnych czynności najlepiej zdecydować się na model uniwersalny na kółkach i z oparciem. Zapewni on bowiem wystarczającą wygodę zarówno podczas pracy na komputerze, jak i długich rozmów telefonicznych czy wypełniania dokumentów papierowych. Krzesło obrotowe to biurowe must have!

Krzesło obrotowe – kluczowe parametry

Krzesła biurowe należy zawsze kupować z uwzględnieniem kilku niezwykle istotnych parametrów, od których w dużej mierze zależy komfort korzystania z nich. Design ma znaczenie drugorzędne, ponieważ liczy się głównie funkcjonalność. Podstawowym pożądanym elementem jest regulacja wysokości – musi ona dawać możliwość bezproblemowego podniesienia lub opuszczenia siedziska, tak aby nogi użytkownika pozostały zgięte w kolanach pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Pamiętajmy o tym, że zbyt niskie krzesła biurowe przyczyniają się do bólu kręgosłupa (z powodu nierównomiernego rozłożenia ciężaru ciała). W dobrej jakości konstrukcji powinny być też zamontowane solidne i wystarczająco szerokie podłokietniki, których zadaniem jest wspieranie rąk. Zdecydowanie najlepiej spisują się wersje pozwalające na swobodną regulację ustawienia w zależności od aktualnie podejmowanej czynności. Oto pozostałe wymagane elementy:

  1. Oparcie – koniecznie wyprofilowane, czyli dopasowane do kształtu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wskazana jest również funkcja odchylenia do tyłu, gdyż umożliwi to skuteczne odciążenie pleców w trakcie przerwy. Warto zdecydować się w szczególności na krzesło obrotowe z oparciem wykonanym z ażurowego materiału, który nie powoduje pocenia się skóry (optymalne rozwiązanie na okres letni).
  2. Wentylacja w postaci niewielkich otworów – niezbędna głównie w modelach ze skóry syntetycznej.
  3. Siedzisko – miękkie, ale jednocześnie niezbyt głębokie, bo może zaburzać ergonomię i skutkować zwiększeniem zmęczenia użytkownika. 

Krzesło obrotowe – nie zapomnijmy o właściwej podstawie

Dokonując wyboru takich mebli jak krzesła biurowe, zwróćmy również uwagę na rodzaj zastosowanej podstawy. Najbardziej popularne są wersje osadzone na kółkach. Elementy te powinny być zrobione z tworzywa sztucznego o średniej miękkości, co pozwoli swobodnie przesuwać się po dywanach, panelach drewnianych czy nawet płytkach ceramicznych. Głównym autem tego rodzaju konstrukcji jest oczywiście ich praktyczność. W pełni funkcjonalne, a jednocześnie atrakcyjne cenowo krzesło obrotowe znajdziemy w ofercie tego sklepu internetowego: https://kamilameble.pl/14-obrotowe-krzesla-biuroweAlternatywę stanowią modele na płozach pozbawione centralnej podstawy, które są równie komfortowe, a dodatkowo niezwykle stabilne. 

Koszt zakupu zależy od naszych możliwości finansowych

Wysokiej jakości krzesło obrotowe kupimy w cenie około 500-800 zł, choć na rynku są też dostępne produkty znacznie tańsze (od 100 zł wzwyż) oraz droższe (nawet do 4000 zł). Duże znaczenie mają w tym przypadku przede wszystkim takie czynniki, jak materiał wykonania (naturalna skóra jest bardziej wartościowa niż tkanina), design i liczba funkcji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji ustalmy dokładny budżet i dopiero na tej podstawie szukajmy odpowiedniego modelu.